Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Nic dziwnego, że chcemy, by w tym dniu wszystko było najlepsze. Niestety najczęściej spełnianie marzeń dużo nas kosztuje. Istnieją jednak sposoby, by niepotrzebnych kosztów uniknąć. Jak zorganizować ślub i nie zbankrutować?
Staranne planowanie ślubu i kosztów z nim związanych
Częstym i bardzo poważnym błędem popełnianym przez Pary Młode jest brak planu. Dokładne planowanie ślubu być może nie jest najbardziej romantycznym elementem całego przedsięwzięcia, jednak pomaga uniknąć nie tylko niepotrzebnych kosztów, ale także wielu trudności organizacyjnych.
Planowanie ślubu z odpowiednim wyprzedzeniem ułatwi nam znalezienie sali weselnej, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, także finansowe. Odpowiednio wcześniej zarezerwowany zespół muzyczny czy fotograf również policzą swoją tradycyjną stawkę, a nie stawkę ekstra za szybki termin.
Kiedy mamy czas możemy przebierać w różnych ofertach i wybierać najlepszą dla nas opcję, również pod względem ceny. Na początku warto także zaplanować budżet, by podczas rezerwacji sali i kupna sukni ślubnej, być świadomym, na ile możemy sobie pozwolić.
Moda ślubna nie jest tania – alternatywy dla drogich dodatków ślubnych
Branża ślubna dostosowała się do oczekiwań większości Par Młodych, które uważają, że ślub musi kosztować. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na nieograniczone wydatki, warto poszukać tańszej alternatywy dla ślubnych dodatków.
Nie musimy kupować nowej sukni ślubnej – wiele kobiet po ślubie chętnie odsprzedaje swoją suknię, którą przecież miała na sobie jedynie w dniu ślubu i w dniu ślubnej sesji fotograficznej. Niektóre Panny Młode decydują się także na kupno sukienki, która nie została uszyta z myślą o uroczystości zaślubin.
Jeśli jednak decydujemy się na zakup nowej, wymarzonej sukni ślubnej w salonie, możemy zaoszczędzić na dodatkach. Białe, kremowe czy beżowe szpilki w sklepie obuwniczym kupimy znacznie taniej niż w salonie sukien ślubnych. Często nie musimy też kupować biżuterii specjalnie na ślub – jeśli pożyczymy ją od przyjaciółki, będziemy miały już coś pożyczonego.
Doskonałym pomysłem na ograniczenie niepotrzebnych wydatków jest zamiana tortu weselnego na zwykłe ciasto lub babeczki. Możemy także poprosić uzdolnioną przyjaciółkę, by upiekła nam tort w ramach prezentu ślubnego lub za niewielką dopłatą. Taki tort będzie na pewno smaczniejszy!
Zalety ślubu zimą
Znalezienie odpowiedniej sali weselnej, dobrego zespołu muzycznego i fotografa graniczy z cudem – szczególnie jeśli ślub chcemy wziąć w czerwcu. Decydując się na ślub zimą, możemy liczyć na szybsze terminy, a także na pewne rabaty. Takie okoliczności znacznie ułatwiają planowanie ślubu.
Nie martwmy się także o naszych gości – część z nich będzie zaskoczona terminem ślubu, ale część bardzo się ucieszy, że nasza uroczystość nie koliduje z planami wakacyjnymi lub… z innym ślubem.
Długa lista gości weselnych
Często na nasze wesele zapraszamy osoby, z którymi wcale nie pragniemy spędzić tego dnia. Rodzinę zapraszamy, bo wypada, a znajomych, bo oni też nas zaprosili. Organizując ślub, dokonujmy odpowiedzialnych i świadomych wyborów. Jeśli więc fundusze nie pozwalają nam na kupno wymarzonej sukni ślubnej czy wynajęcie luksusowego samochodu sportowego, którym chcielibyśmy pojechać do ślubu, ustalmy priorytety – wolimy zrezygnować z naszych marzeń czy z obecności osoby, którą widzieliśmy 20 lat temu?
Warto także popytać przyjaciół, rodzinę i znajomych o ich doświadczenia związane z organizacją ślubu. Czy z perspektywy czasu z czegoś by zrezygnowali? A może któregoś elementu im brakowało?
Organizując ślub, nie szukajmy oszczędności na siłę. Czasami lepiej z pewnych elementów zrezygnować całkowicie, by mieć więcej funduszy na inne. Emocje zostawmy na dzień ślubu, a w trakcie przygotowań kierujmy się rozsądkiem i podejmujemy racjonalne decyzje.
Świetny artykuł! Najlepiej zrobić sobie listę wszystkich potrzebnych rzeczy, aby nic nam nie umknęło 😉