Manualne oczyszczanie twarzy wykonuje się w gabinetach kosmetycznych. Celem zabiegu jest usunięcie z powierzchni skóry martwego naskórka, nadmiaru łoju, zaskórników, a także pozbycie się ropnych zmian. Oczyszczanie manualne to jeden z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych zabiegów kosmetycznych, który królował w ofercie salonów piękności przez wiele lat. Wraz z rozwojem kosmetologii i technologii pojawiły się również inne zabiegi oczyszczające, jednak manualne oczyszczanie dalej jest popularne. Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki poleca się osobom, które mają skórę trądzikową, łojotokową lub tłustą. Może być również przeprowadzony na skórze normalnej i mieszanej w celu jej dokładnego oczyszczenia i wyeliminowania zaskórników czy grudek. Polecany jest dla osób w każdym wieku, zarówno kobietom i mężczyznom. Wskazaniem do zabiegu są :
- zaskórniki zamknięte i otwarte,
- skóra zanieczyszczona,
- nadmierne wytwarzanie sebum,
- poszarzała skóra,
- nierównomierny koloryt skóry,
- zmiany grudkowo-krostkowe.
Manualne oczyszczanie twarzy przynosi dobre efekty, ale może niestety podrażnić naszą skórę. Tylko prawidłowo przeprowadzone daje pożądane rezultaty, w innym przypadku można doprowadzić nawet do zwiększenia stanu zapalnego. Jedynie doświadczony kosmetolog wie, jak przygotować skórę i następnie dokładnie ją oczyścić. Warto podkreślić, że nie powinno się wykonywać tego zabiegu zbyt często. Jednak wykonanie tego zabiegu może poprawić stan naszej skóry. Manualne oczyszczanie twarzy powinna wykonać każda osoba, a częstotliwość tego zabiegu jest ustalana indywidualnie do potrzeb danej skóry. Wykonany bezpiecznie i profesjonalnie zabieg manualnego oczyszczania pozwala na usunięcie martwego naskórka, pozbycie się zaskórników, krost i grudek. Trzeba go jednak przeprowadzić w kilku etapach:
Na początek specjalista oczyszcza skórę pianką lub mleczkiem, a następnie tonizuje ją. Kolejny krok to delikatny peeling, najczęściej enzymatyczny, który usuwa martwy naskórek. W następnym etapie na twarz nakłada się maseczkę rozpulchniającą albo poddaje się ją działaniu pary wodnej wytwarzanej przez wapozon. Specjalista ręcznie usuwa zaskórniki i zmiany znajdujące się na skórze. Po zakończeniu oczyszczania manualnego wykonuje się darsonwalizację, która dezynfekuje skórę. Na twarz nakładany jest dopasowany do potrzeb krem, najczęściej odżywczo-nawilżający.
Efektem manualnego oczyszczania twarzy jest:
- czysta skóra bez zaskórników i krost,
- odświeżenie twarzy, skóra staje się delikatna i miękka w dotyku,
- oczyszczenie zatkanych porów,
- usunięcie warstwy martwego naskórka,
- regulacja pracy gruczołów łojowych,
- skóra lepiej absorbuje substancje odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Twarz po oczyszczaniu manualnym, jak ją traktować?
Oczyszczanie manualne twarzy jest dość czasochłonnym zabiegiem. Dodatkowo nie jest to przyjemna procedura poddawana mechanicznemu działaniu skóra może szczypać i piec, a usuwanie niektórych krost bywa najzwyczajniej w świecie bolesne. Twarz po oczyszczaniu manualnym może być zaczerwieniona, podrażniona, a nawet lekko opuchnięta. Przez 24 godziny warto zapewnić jej maksimum regeneracji, nie malować się, zrezygnować z kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, wieczorem opłukać ją letnią wodą i zastosować krem nawilżający. W zależności od tego, jak wiele znajdowało się na niej zmian, pełne gojenie twarzy po oczyszczaniu manualnym może trwać od 48 do 72 godzin. Aby zachować piękną i oczyszczoną skórę na długo, ważna jest też codzienna pielęgnacja. Pamiętajmy, aby każdego dnia dokładnie oczyszczać skórę z resztek makijażu i używać kosmetyków odpowiednich dla jej potrzeb. Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać także peeling, który usunie nadmiar martwych komórek naskórka, a także pobudzi skórę do regeneracji.