Przygotowanie ślubu i wesela to skomplikowany i długotrwały proces, składający się z wielu etapów. Jak się do tego zabrać? Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Ile czasu potrzeba na wszystkie zaplanowane rzeczy?
Ustalenie daty ślubu – od tego należy rozpocząć wszystkie przygotowania. Ślub w kościele, wesele w lokalu. Obie daty muszą być takie same, co nie zawsze jest zadaniem łatwym do wykonania. Szczególnie jeśli chcecie zorganizować wesele w znanym i lubianym miejscu. Wtedy terminy mogą być zajęte nawet na 2, 3 lata do przodu. Warto zatem odpowiednio wcześnie się w tym zorientować i jeśli jest to konieczne, zarezerwować termin z wyprzedzeniem. Już na tym etapie pomocni mogą być specjaliści, agencje i konsultanci z branży organizacji wesela i ślubu.
Wizyta u księdza – formalności związane ze ślubem kościelnym wymagają odrobiny czasu. Powinniście wiedzieć, że będzie musieli wziąć udział w kursie przedmałżeńskim oraz odbyć spotkania w poradni rodzinnej (w wierze Katolickiej). Jeżeli decydujecie się na ślub konkordatowy, należy dostarczyć księdzu specjalne oświadczenie z urzędu stanu cywilnego, o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Do pozostałych formalności koniecznych do zawarcia ślubu kościelnego, trzeba zaliczyć wywieszenie zapowiedzi oraz udział w spowiedzi.
Organizacja oprawy muzycznej – na pewno wiesz jak ważna jest muzyka na weselu. To dzięki niej goście mogą się dobrze bawić. Muzykę może zapewnić wam albo Dj, albo zespół. Poszukiwania należy zacząć na wiele miesięcy przed planowanym terminem ślubu i jeśli tylko znajdziecie wykonawców, którzy Wam odpowiadają, niezwłocznie ich zarezerwować. Jeżeli już szukacie DJ’a lub zespołu, sprawdźcie tutaj.
Lokale i sale na wesele – tutaj sprawa nie jest prosta. Jeżeli organizujecie wesele w restauracji, hotelu lub domu weselnym, jedzenie i obsługa będzie zapewniona przez organizatora. Jeśli jednak zdecydowaliście się na wesele w strażnicy lub innej sali, jedzenie może być po Waszej stronie. Opcje są dwie. Możecie zdecydować się na usługi cateringowe lub przygotować jedzenie we własnym zakresie. Ta pierwsza opcja jest szybsza i wygodniejsza, druga bardziej czasochłonna, ale pozwalająca zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dodatkowo możecie poszukać innych ciekawych rozwiązań, które wzbogacą wasze menu. Może to być wiejski stół z tradycyjnymi dla danego regionu potrawami lub wędlinami, czekoladowa fontanna czy słodki kącik. Szeroki wybór sal weselnych znajdziecie tutaj.
Kupno obrączek – ślub nie może się odbyć bez obrączek. To symbol jedności małżeńskiej. Problemów z zakupem obrączek nie powinien mieć nikt. W sklepach z biżuterią mamy bardzo duży wybór modeli obrączek złotych, srebrnych, platynowych i tytanowych. Oczywiście obrączki muszą być dopasowane do rozmiarów waszych palców. Oznacza to, że należy je zamówić nie później niż na miesiąc przed planowaną datą ślubu. Na wewnętrznej stronie obrączek można umieścić na przykład grawerowaną datę ślubu i imię małżonka lub żony.
Ubranie do ślubu – suknia ślubna i garnitur dla Pana Młodego nie powinny być ostatnim etapem przygotowań… Dlaczego? Suknie ślubne należny zamawiać minimalnie z 8 miesięcznym wyprzedzenie aby w spokoju wykonać odpowiednią ilość przymiarek i poprawek krawieckich, jeżeli suknia jest szyta na wymiar. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko kupując odzież na wiele miesięcy przed uroczystością. Nie macie pewności czy na pewno będzie na Was pasować w dniu ślubu. Jest wiele powodów do przybrania dodatkowych kilogramów lub ich stracenia 🙂