Największe zainteresowanie na ślubie wzbudza zawsze Pani Młoda, ubrana w prześliczną, białą sukienkę. Jednak ogromnym problemem wszystkich kobiet, jest znalezienie odpowiedniego modelu, który nie tylko będzie wspaniale się prezentować na manekinie, ale również na sylwetce Pani Młodej. Na manekinie każda suknia wygląda pięknie, ale żadna z nas nie jest manekinem o idealnych kształtach, przez co wybór sukni ślubnej wcale nie jest taki prosty. Kryteria wyboru sukni ślubnej to połączenie trendów, własnych upodobań i preferencji oraz dopasowania modelu do naszej sylwetki. Czasami musimy iść na kompromisy, aby nie tylko dobrze wyglądać, ale i czuć się swobodnie oraz komfortowo. Najważniejszy jest dobór fasonu, aby suknia podkreślała to, co jest najkorzystniejsze dla naszej figury, a ukrywała to, co uważamy, że powinna ukrywać. Na pewno warto podkreślić to, żeby nie kupować sukni ślubnej w ostatniej chwili, jest to podstawowa zasada w razie potrzeby gdy niezbędne będą poprawki krawieckie, dlatego ważny jest zapas czasu. Nie ma nic gorszego jak zabawa w przyciasnej kreacji ślubnej.
Określenie figury do sukienki.
Panny Młode bardzo często popełniają zasadniczy błąd: wybierając odpowiednią suknię ślubną, niezależnie od budowy ciała, szukają nieodpowiedniego dla siebie kroju. Niestety może to sprawić, że kreacja będzie wyglądać źle, a wręcz przeciwnie – może wyglądać karykaturalnie. Dlatego pierwszą rzeczą do zrobienia przed pójściem do salonu jest określenie swojego typu sylwetki. Niska kobieta o zaokrąglonych kształtach powinna jak ognia unikać sukni syreny, nawet jeśli od 10 lat jest to dla niej najpiękniejszy fason na świecie. Podobnie wysokie dziewczyny, które nie chcą być wyższe od swoich partnerów, powinny obejść się bez empirowej sukienki, która wizualnie wydłuża sylwetkę.
Rodzaje fasonów sukien ślubnych.
Suknie ślubne występują w kilku fasonach, są to: rybka, klasyczna, linia A oraz princessa/ księżniczka.
Najbardziej uniwersalnym krojem sukien ślubnych jest tzw. linia „A”. Nazwa pochodzi od kształtu kreacji, a konkretnie jej dolnej części. Dopasowany gorset zamienia się w spódnicę, która delikatnie opada na podłogę. Prosty, klasyczny kształt od lat przekonuje wiele młodych kobiet i dlatego nie traci na popularności. Uniwersalność tego typu sukienki wynika również z jej dopasowania do wielu typów sylwetki: ten krój może ukryć „to i tamto” w dolnej części ciała, zawęzić talię i podkreślić piękne ramiona czy dekolty. Oczywiście w zależności od upodobań sukienka w kształcie litery “A” może być prosta i surowa jak każda inna sukienka, albo dzięki bogatym zdobieniom lub wyszukanym materiałom – stylowa i ekstrawagancka.
Kolejnym klasykiem sukni ślubnej jest typ księżniczki. Suknia ślubna typu princeska to wymarzony strój dla wielu przyszłych mężatek – wiele kobiet nie rezygnuje z dziecięcej fascynacji księżniczkami i chce, aby najszczęśliwszy dzień w ich życiu wyglądał jak z bajki. Suknia ślubna, potocznie zwana księżniczką, od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród panien młodych. Jest to piękna i elegancka kreacja, która doskonale oddaje ponadczasowy szyk, elegancję i klimat dworu królewskiego. Suknia ślubna typu princeska charakteryzuje się dużą ozdobnością – bogato zdobiona i przylegająca do ciała z gorsetową górą i szerokim dołem. Suknie ślubne princessy pasują niemal do każdego rodzaju sylwetki. Obfity dół ukryje wszystkie mankamenty nóg i bioder, a profilowany gorset wymodeluje talię (zwłaszcza, jeśli suknia ma wiązanie gorsetowe). Sylwetka nabierze smukłości i dostojności. W przypadku masywnych ramion do sukni można dobrać natomiast koronkowy karczek lub delikatne bolerko.
Suknia ślubna syrenka/ rybka to kolejny klasyczny krój. Marzysz o luksusowym stroju, który podkreśli Twoją kobiecość? Nie chcesz być księżniczką? A może chcesz suknię ślubną tylko po to, by podkreślić nieskazitelną sylwetkę? Idealnym rozwiązaniem jest strój przypominający rybę, zwany też syreną. Suknia ślubna w ryby jest całkiem odpowiednia. Posiada obcisłą górę sukienki, idealnie dopasowana na brzuchu, na biodrach i udach. Gorset zazwyczaj jest gorsetem bez ramiączek. Jednak są też modele z bardziej zabudowanymi dekoltami, a nawet z delikatnymi rękawami. Sukienka o kroju syreny rozszerza się na wysokości połowy ud lub tuż nad kolanami. Należy jednak pamiętać, że miejsce rozkloszowania nie powinno zaczynać za nisko – najlepiej około 15 cm poniżej najszerszej części bioder. W przeciwnym razie sukienka może być zbyt ograniczająca. Wiele panien młodych planuje w niej spędzić całą noc – spacery, taniec itp. Dolna część takiej sukni, często jest dodatkowo ozdobiona falbankami. To dlatego, że jest najbardziej wyrazistym elementem, który decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym. Tył sukienki również bywa wydłużony, tworząc atrakcyjny tren.