Ślub – jeden dzień, kilkanaście pełnych emocji godzin, do których przygotowujecie się całe miesiące. Tak wiele spraw jest do załatwienia, o tysiące drobiazgów trzeba osobiście zadbać. Jednym z najważniejszych elementów ślubu jest suknia ślubna. Każda przyszła Panna Młoda niezmiernie cieszy się na ten moment, kiedy pierwszy raz założy suknię ślubną. Jednak nie każda wie, że nie raz trzeba się nieźle naszukać, żeby odnaleźć tą jedyną. Jeśli nie jesteście pewne czy dokonałyście dobrego wyboru to koniecznie przeczytajcie znaki mówiące, że ta sukienka powinna być szybko zrzucona i zapomniana. Suknia ślubna to wyjątkowy strój. Na ogół zakłada się ją jeden raz w życiu. Dlatego częstym widokiem jest bogato zdobiona suknia ślubna, w której Panna Młoda może wyglądać i czuć się naprawdę wyjątkowo – jak księżniczka. Jednak oprócz wyboru modelu czy marki, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną, ale niezwykle istotną kwestię – kupić czy wypożyczyć. To dylemat, który towarzyszy niejednej przyszłej pannie młodej.
W aktualnych czasach do sukni ślubnej podchodzi się coraz bardziej praktycznie i ekonomicznie. Panny Młode często kupują suknie, które nie są bogato zdobione z myślą o powtórnym użytku lub sprzedaży jej po wielkim dniu. Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo aukcji, gdzie po okazyjnej cenie jest możliwość zakupu lub sprzedania tej wyjątkowej kreacji. Zdarza się tak, że kobiety decydują się na opcję zakupu sukni ślubnej na bazarze lub w secondhandzie. Często te suknie, są stworzone z materiałów i dodatków nie tak wysokiej jakości jak z salonów. Wiele kobiet uważa, że ładnie i tak dobrze wygląda się z daleka i to tylko praktycznie na jeden dzień w życiu. Zwłaszcza suknia na ślub cywilny często odbiega od ścisłych schematów.
Każdy z nas wie, że moda przemija, ale lubi wracać. Piękną pamiątką ślubną jest pozostawienie sukni dla przyszłych pokoleń rodziny. Zdarza się, że córki pragną założyć w dniu swojego ślubu suknie należące do ich mam czy babć. Jeżeli chciałabyś stworzyć taką piękną pamiątkę i tradycję rodzinną, warto zadbać o odpowiednie zachowanie jej w idealnym stanie. Po ślubie najlepiej oddać suknię do pralni, a następnie zapakować w szczelny pokrowiec. Przekazanie sukni w formie prezentu wywoła moc pięknych emocji i będzie bardziej wyjątkową chwilą.
Jeśli jednak chcemy sprzedać suknię ślubną warto pamiętać, że mniej zniszczona i brudna jest Twoja kreacja, tym większa szansa, że uda Ci się znaleźć dla niej nową właścicielkę. Dlatego, jeśli planujesz po ślubie sprzedać suknię, zadbaj o jej czystość i gdy będzie już po wszystkim zanieś do profesjonalnej pralni. Przy wystawieniu jej na aukcji internetowej warto zadbać o opisanie szczegółów. Dokładne zdjęcia pomogą w szybszej sprzedaży, ważne są informacje na temat dokładnych wymiarów, rodzaju materiałów czy informacje o jakichkolwiek zniszczeniach.
Jeśli nie chcemy czekać, aż ktoś odkupi od nas sukni przez aukcję internetową i zależy nam na szybszej sprzedaży, są inne alternatywy, aby szybko pozbyć się jej z szafy. Pierwszą naszą propozycją jest komis sukien ślubnych. Jest to zdecydowanie szybsza alternatywa. Suknię ślubną można oddać do komisu w wielu miastach w Polsce. Warto pamiętać, że komis pobiera prowizję od sprzedaży i nie dostaje się pełnej kwoty, za którą została ona sprzedana. Ważne jest to, aby zapytać się o to, jak wyglądają warunki sprzedaży sukni ślubnej, czyli ile zarobimy po sprzedaży. Warto zwrócić uwagę na opinie o miejscu, w którym chcesz oddać swoją suknię.
Jeśli jednak nie chcemy martwić się zakupem, wydawaniem sporej sumy pieniędzy i zamartwianiem się co z nią zrobić po ślubie, to mamy na to rozwiązanie. Wypożyczalnia sukien ślubnych pomoże nam w rozwiązaniu tego problemu. Wynajęcie sukni ślubnej jest stosunkowo prostym zadaniem. Na początku należy odwiedzić lub przeanalizować strony internetowe sporej ilości salonów i wypożyczalni, żeby zorientować się, jakiej tak właściwie sukni poszukujemy. Gdy uda się wybrać już tę jedyną kreację, należy skontaktować się z wypożyczalnią, zarezerwować suknię i zapłacić im zadatek, najczęściej w wysokości 50% kosztów całej transakcji. Przy wpłaceniu zadatku powinna zostać podpisana umowa. Niektóre salony pobierają też kaucję, na wypadek niedotrzymania terminu zwrotu lub zniszczenia stroju. Kaucja zwracana jest osobie wypożyczającej po oddaniu sukienki. Suknie ślubne wynajmowane są zazwyczaj na okres od 2 dni do 2 tygodni. Dobre wypożyczalnie najczęściej oferują drobne poprawki krawieckie i czyszczenie niewielkich zabrudzeń w cenie wynajmu. Warto pamiętać jednak, że nie każdy salon będzie gwarantował tego typu usługi, dlatego przed podpisaniem umowy powinnaś dokładnie sprawdzić wszystkie ewentualne koszty dodatkowe.